Supervizijska podrška za GCSR Beograd 1 - mart 2023.

  ponedeljak, 13. mart 2023.

U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu je 06.03.2023. godine održan sastanak grupe supervizora Beograd 1. Učestvovali su supervizori odeljenja Zvezdara, Voždovac, Rakovica, Zemun, Sopot, Mladenovac, Stari grad, Surčin i savetnici RZSZ.

Tema okruglog stola je bila: Uticaj nasilja u porodici na roditeljske kompetencije kako žrtve, tako i počinioca nasilja, izazovi vezani za složenost procene.

Supervizijsko pitanje je bilo: Kako da se kao supervizor pomirim sa skromnim rezultatima uprkos angažovanja velikog borja ljudi i institucija ili  je dodatnu konfuziju donelo upravo uključivanje previše sistema i pomagača: dva centra, dve policije, dva tužilaštva, timovi, grupe za koordinaciju.

Rasvetliti složenost procene kada pozicija žrtve partnerskog nasilja ali i pozicija počinioca partnerskog nasilja ugrožava kapacitete za roditeljstvo, i korišćenje instituta privremene starateljske zaštite u tom slučaju.

Zaključak

U složenim slučajevima procene kada je pored roditeljskih kompetencija potrebno procenjivati  i rizike od nasilja u porodici, korisno je primenjivati skale procene koje su sakupljene u priručniku „Instrumenti procene u socijalnoj zaštiti“. To nam omogućava da u većoj meri objektivizujemo procenu, da budemo sigurni da smo pitanjima obuhvatili sve relevantne aspekte slučaja i da osnovano argumentujemo stavove i mišljenje koje zastupamo pred sudom.

Takođe je kao ideja i iskustvo navedena mogućnost da jedan stručnjak procenjuje rizike od nasilja u porodici, a drugi roditeljske kompetencije. Takva podela uloga daje prostora za uspostavljanje i održavanje odnosa sa porodicom i pored mogućeg primenjivanja ograničavajućih mera i davanja za njih nepovoljnog mišljenja sudu.

Kada su u procenu uključena dva centra ili dva odeljenja gradskog centra neophodna je intenzivna razmena informacija i procena, a najbolje je  da se organizuju sastanci timova u tom cilju, kao i konferencije slučaja sa drugim saradnicima. Složenost u odlučivanju centra je dodatno povećana pritiscima rokova koje postavljaju  saradničke institucije, suprotstavljenost važnih kriterijuma za odlučivanje , kulturološki faktori koji uslovljavaju određene ishode, predrasude prisutne i kod saradnika.

Donošenje odluka mora biti zasnovano na delikatnoj proceni  koja će uvažiti sve navedene faktore, njihov međuodnos i procenu značaja, ali u određenom vremenskom preseku. To znači da je na dalje neophodno intenzivno i kontinuirano praćenje i u skladu sa tim intervenisanje, po potrebi menjanje odluka.