Supervizijska podrška za CSR iz Zapadne Srbije - maj 2022.

  utorak, 24. maj 2022.

U Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu je 17. maja 2022. godine održan supervizijski sastanak sa supervizorima iz centara za socijalni rad Zubin Potok Gračanica, Kosovska Mitrovica, Novi Pazar, Prijepolje, Nova Varoš i Srbica.

Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na ovoj sesiji bilo je vezano za otuđenje dece od jednog roditelja tokom procesa razvoda roditelja

Grupa  supervizora  je ponudila sledeće predloge za postupanje CSR:

  • Formirati stručni tim i dodatno ga ojačati, kada se radi sa korisnicima koji demonstriraju moć prema stručnim radnicima (npr. dodati u tim i rukovodioca, direktora),
  • Podržavati stručne radnike da istraju u svojim stavovima i mišljenjima, te u donošenju i realizaciji odluka, umesto da se povlače u strahu od sukoba sa moćnom strankom.
  • Inicirati kod direktora organizovanje službe obezbeđenja u CSR sa ciljem obezbeđivanja sigurnosti i bezbednosti za zaposlene u CSR.
  • U radu sa nasilnicima koristiti kao resurse: saradnike iz okruženja, Grupu za koordinaciju, NVO i dr.
  • Organizovati konferenciju slučaja, sa idejom da se okupe važne osobe za članove porodice, kako bi se na objektivni način poslale i čule poruke o neravnoteži moći kod roditelja, o otporima za promene, o snagama sibling relacija, razvojnim posledicama za decu ukoliko ne razvijaju odnos sa majkom i dr.
  • Osnaživati majku dece da vrednuje svoje doprinose u odgajanju dece, te da sa dva starija sina pravi strategiju za re-uspostavljanjem odnosa sa otuđenim sinom.
  • Organizovati savetodavni rad sa ocem i sinom, kroz jasan plan, rokove, aktivnosti i evaluaciju
  • U stručnom radu postaviti jasno gde su granice i ovlašćenja organa starateljstva i prihvatiti da, i pored toga što je urađeno puno, efekti nekada nisu vidljivi ili će doći mnogo kasnije.

Zaključak

Grupa supervizora zaključuje da je postupajući centar za socijalni rad dobro prepoznao potrebe članova porodice i dugo i puno radio sa porodicom iz prikaza, primenjujući  mere i usluge iz svojih nadležnosti. Korišćene su intervencije koje su kreativne, blagovremene i odmerene u skladu sa potrebama članova porodice (od psihoedukativnog i savetodavnog rada, povezivanja aktera i institucija uključenih u zaštitu dece, do „edukacija“ punomoćnika korisnika tokom sudskih postupaka.

Ova supervizijska grupa se ponovo suočila sa specifičnim teškoćama koje u radu imaju  centri za socijalni rad sa područja Kosova i Metohije u sprovođenju javnih ovlašćenja organa starateljstva i teškoćama u saradnji sa institucijama sistema (paralelne institucije:„srpski i kosovski sudovi“, „srpska i kosovska policija“, „srpski i kosovski centar za socijalni rad“, koji ne sarađuju stvarno, ne usaglašavaju mišljenja i tako otvaraju mogućnosti za brojne manipulacije.