Supervizijska podrška CPSU - septembar 2023.

  četvrtak, 21. septembar 2023.

Sa supervizorima centara za porodični smeštaj i usvojenje održan je supervizijski sastanak 18.09.2023. godine u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu.

Učestvovali su supervizori iz centara za porodični smeštaj i usvojenje (CPSU) iz Miloševca, Novog Sada, Subotice, Ćuprije, Niša, Beograda i  Kragujevca

Supervizijsko pitanje:

  1. Kako korigovati stav hranitelja da je džeparac sastavni deo zadovoljavanja potreba i prava deteta, a da njegovom prenamenom ne ugrožava prava deteta?
  2. Na koji način standardizovati upotrebu džeparca radi adekvatnijih intervencija savetnika u radu sa hraniteljima?

Tema sastanka supervizora "Džeparac - podrška ili problem" pokrenula je diskusiju u grupi supervizora. Supervizori CPSU su, na sastanku, informisani o praksama u njihovim ustanovama.

U okviru diskusionog bloka supervizori su iznosili svoja iskustva i izazove u realizaciji podrške i praćenja dece i hranitelja, a koji su vezani za džeparac namenjen deci na smeštaju u hraniteljskim porodicama. Supervizori su smatrali da su intervencije u ovoj oblasti procesne i da se izazovi, ako ih ima, imaju rešavati u dužem vremenskom periodu; da savetodavni rad daje rezultate kod nekih hranitelja, ne svih; da je pregovaranje metod koji su neki koristili i postigli unapređenje; da se pitanje realizacije džeparca treba prilagoditi individualno u skladu sa kapacitetima hraniteljske porodice, uzrastom i karakteristikama deteta. Deo supervizora je smatrao da to pitanje treba prepustiti sistemima vrednosti i uverenjima same porodice i da na tome ne treba posebno insistirati. Deo supervizora ima praksu da savetodavno usmerava hranitelje i decu da deo džeparaca usmeravaju na štednju. Saglasni su da džeparac ne treba koristiti kao nagradu ili kaznu. Većinski su se složili da sredstva za džeparac nije poželjno koristiti za užinu, nego za tu namenu treba odvajati novac iz sredstava za izdržavanje deteta. Takođe je konstatovano da hranitelji u okviru programa pripreme i obuke dobijaju set znanja o džeparcu.   

 

Završni stavovi grupe supervizora iz CPSU na kraju grupne supervizije:

Kako sastanci supervizora CPSU u Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu, između ostalog, služe  i  usklađivanju prakse na celoj teritoriji Republike Srbije,  preporučeno je stručnim radnicima iz CPSU da preispitaju dosadašnje prakse. Savetnik RZSZ je u okviru integracije podsetio da pitanje džeparca, koliko god se na prvi pogled čini kao tehnička stvar, otvara mnogo pitanja koja su suštinska, kao što je, na koji način je uspostavljena radna koalicija sa hraniteljima?  Isto tako da smo često u ulozi onih koji procenjuju i fokusirani na kompetencije hranitelja, a da ponekad zanemarujemo proces građenja odnosa sa hraniteljima kao partnerima. Prepoznato je da pojedini savetnici za hraniteljstvo često u nemoći da unesu promene u vaspitne stilove hranitelja, pribegavaju korišćenju formalnog autoriteta, umesto stručnog. Istaknuto je da neadekvatno korišćenje džeparaca predstavlja zanemarivanje potreba deteta, jer utiče na razvoj životnih veština, ali i ugrožavanje prava deteta iz njegovog statusa. Neadekvatnom upotrebom džeparaca hranitelj dobija kontrolu i moć, a dete gubi priliku da se uči pravilnoj upotrebi novca/životnim veštinama i na kraju adekvatnom zadovoljavanju potreba deteta. Sve ovo je vezano za deo procene koja se sačinjava tokom praćenja smeštaja, a odnosi se na kvalitet odnosa hranitelj-dete, odnosno da li hranitelj autentično prihvata dete onakvim kakvo jeste i nastoji da ga osposobi da što samostalnije funkcioniše. Konstatovano je da pitanje džeparca, kada se to prepozna kao izazov, treba da predstavlja sastavni deo, odnosno oblast rada u planu podrške detetu i hraniteljskoj porodici.