Okrugli sto sa supervizorima iz CSR iz Istočne Srbije 1 - maj 2023.

  petak, 2. jun 2023.

Dana 31.05.2023. god. u prostorijama  Republičkog zavoda za socijalnu zaštitu u Beogradu održan je sastanak grupe supervizora Veliki centri istočne Srbije. Sastanku su prisustvovali supervizori centara za socijalni rad: Smederevo, Požarevac, Petrovac, Smederevska Palanka, Zaječar i Knjaževac.

Tema okruglog stola je bila: Aktuelna supervizijska praksa u centrima za socijalni rad

Zaključak:

Nakon 15 godina od uvođenja supervizije u sistem socijalne zaštite, od strane supervizora je postavljeno pitanje Gde smo to mi? Da li i u kojoj meri supervizija doprinosi kvalitetu rada onako kako je očekivano ?

Na osnovu kratkog osvrta jedne grupe supervizora dobijeni su odgovori koji sugerišu da je aktuelno stanje daleko od očekivanog i poželjnog. Supervizori rade brojne druge poslove pored supervizijskog pa se postavlja pitanje da li im je uloga supervizora dominantna u odnosu na ostale uloge koje obavljaju. Iz tih razloga čini se da je gotovo nemoguće u ovoj analizi odvojiti superviziju od procene celokupnog sistema rada u centrima za socijalni rad. Podržavajuća funkcija supervizije je najzastupljenija zbog naglešenih potreba supervizanata u tom smislu a što je opet izazvano ogromnim pritiskom na zaposlene u vidu broja i složenosti zahteva, pritiska drugih institucija, javnog mnjenja. Edukativna funkcija supervizije je najslabije zastupljena iako je jedan od glavnih ciljeva bio poboljšanje kvaliteta usluga kroz sistematsko praćenje, podsticanje i usavršavanje stručnih radnika. Čak je i administrativna funkcija supervizije dovedena u pitanje jer su supervizori često u situaciji da potvrđuju procene i bez prethodne mogućnosti da ih provere i sl.

Zadovoljstvo supervizra svojom praksom je veoma nisko, a projekcija budućnosti u nepromenjenim uslovima negativna – očekuje se niži nivo kvaliteta supervizije koja postaje  formalna, dalje osipanje kvalitetne radne snage, profesionalno sagorevanje, profesionalne bolesti, a u odnosu na korisnike povećan stepen rizika od grešaka i propusta i uopšte smanjen kvalitet pruženih usluga.

Sprovedena svot analiza u jednoj grupi pokazala je  da su snage unutar sistema socijalne zaštite : stručni radnici  koji imaju kompetencije, iskustvo, a da su mogućnosti za kvalitetniji rad u okruženju: razvijene usluge podrške porodici, specijalistički posllovi u službama u  odnosu na probleme kojima se bave npr.služba za zaštitu od  nasilja, služba za decu koja su zanemarena i zlostavljana, služba za decu i mlade sa problemima u ponašanju, služba za  decu u postupcima poveravanja nakon prekida zajednice roditelja i ostvarivanja kontakta sa drugim roditeljem u kontrolisanim uslovima, profesionalno jasne granice prema drugim sistemima, novi normativ koji će adekvatno odgovoriti na potrebe posla. Mediji su prepoznati kao faktor pretnje u aktuelnom trenutku,  zbog nedovoljno stručnog i objektivnog izveštavanja ali istorvremeno i kao potencijalna mogućnost za proaktivno delovanje centara, za pozitivno medijsko predstavljanje, za iniciranje poželjnih pravaca delovanja i razvoja. Ipak, kao glavni problem celokupne ove analize prepoznat je nedovoljan broj radnika u odnosu na potrebe posla i nedovoljan spektar raspoloživih usluga.

Zaključeno je da je potreban aktivniji pristup zaposlenih u nastojanjima da se prevaziđu postojeći problemi – jasnije iskazivanje postojećih problema i predloga za njihovo rešavanje. Svot analiza je prepoznata kao koristan alat koji može da primeni svaki CSR za sebe, ali i na opštijem nivou u okviru istraživanja potrebno je izvršiti analizu koja bi obuhvatila sve centre i sve supervizijske grupe, nakon čega bi se definisali konkretni predlozi donosiocima odluka.