Onlajn instruktaža o izveštavanju

  četvrtak, 25. mart 2021.

Održane su dve onlajn instruktivne radionice za pružaoce usluga socijalne zaštite:  „Izrada godišnjih izveštaja o radu ustanova socijalne zaštite u programu - Aurora“. Onlajn instruktivne radionice deo su aktivnosti koje Zavod realizuje posredstvom Moodle platforme, u saradnji sa Centrom za palijativno zbrinjavanje i palijativnu medicinu BELhospice i uz finansijsku podršku Deutsche Gesellschaft für Internationale Zusammenarbeit (GIZ) GmbH

Prva radionica je održana preko Zoom platforme, u petak 05. marta 2021 godine i bila je namenjena novo-licenciranim domovima, onima koji se po prvi put susreću sa izveštavanjem na ovaj način a pripadaju opštem sektoru - domovi čiji su osnivači druga pravna i fizička lica a ne RS/APV. U radionicu se uključilo 14 učesnika iz 10 domova opšteg sektora.

Druga radionica je realizovana preko Moodle platforme, u sredu  24. mart 2021. godine za pružaoce drugih, lokalnih socijalnih usluga (sve usluge osim usluga domskog smeštaja). Radionica je bila namenjena pružaocima lokalnih socijalnih usluga koji imaju obavezu da Republičkom zavodu za socijalnu zaštitu dostavljaju godišnje izveštaje o radu, a sa ovim procesom se susreću prvi put (novo-licencirani pružaoci usluga, novo-zaposleni stručni radnici koji sačinjavaju izveštaje). U radionicu su se uključila 82 učesnika, predstavnika šest različitih lokalnih socijalnih usluga (dnevni boravak, pomoć u kući, prihvatilište, personalna asistencija, lični pratilac deteta, SOS telefon za pomoć žrtvama nasilja, stanovanje uz podršku).

Obe radionice su realizovane onog dana kada je pružaocima usluga bio upućen poziv za izveštavanje posredstvom programa za prikupljanje i obradu podataka „Aurora“, što je otvorilo mogućnosti da, tokom trajanja radionice, učesnici provere stečena znanja i uloguju se na svoje pozive-formate za izveštavanje.

Učesnicima radionica je, direktnim logovanjem na bazu podataka, demonstriran postupak izrade izveštaja, od registracije do čuvanja podataka, provere i ispravljanja grešaka, do slanja izveštaja. Tokom radionica je posebna pažnja posvećena praktičnom pojašnjenju logičke kontrole podataka, kao i prevazilaženju problematičnih situacija u generisanju podataka, što je od strane učesnika radionica ocenjeno kao veoma značajno i korisno.