Republički zavod za socijalnu zaštitu
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
Dana 03. 04. 2025 godine u Centru za socijalni rad u Pirotu održan je okrugli sto na temu „Zaštita deteta zbog dugotrajnih visokokonfliktnih odnosa roditelja po razvodu braka. Učestvovali su supervizori centara za socijalni rad grupe Južna Srbija – veliki centri. Ukupno je bilo 12 učesnika iz sledećih centara za socijalni rad: Pirot, odakle je i organizator skupa, Leskovac, Niš i Vranje. Voditelji okruglog stola su bili savetnici RZSZ: Snežana Ronić i Živko Petrović.
Visoko konfliktni postrazvodni odnosi koji dugo traju, često dovode do osećaja zaglavljenosti i nemoći stručnih radnika. Kad god smo „zaglavljeni“ u radu na predmetu preporučuje se proširivanje i produbljivanje procene, uključivanje saradnika koji mogu dati novi pogled na problem ili novi ugao iz koga pristupaju rešavanju, iniciranje promene u sistemu, kako bi pokrenuli mehanizam promene kroz aktiviranje snaga porodice i šireg sistema u cilju kreiranja rešenja.
U tom smislu može nam pomoći razmatranje slučaja na grupi supervozora, na nivou službe u centru, konferencije slučaja, ali i uključivanje u rad članova šire porodice, pa i drugih za porodicu važnih osoba. Brojna pitanja kolega usmeravaju pažnju stručnjaka na oblasti koje nisu dovoljno ispitane, na moguće značajne resurse, na metode i tehnike koje mogu dati bolji uvid ili pristup. Role-play kao vežba koja može biti realizovana u okviru službe CSR-a može dati bolji uvid u osećanja, motivicaju, potrebe i snage svakog člana porodice.
Jedan od važnih zaključaka ovog skupa je da razgovor sa celom porodicom pruža brojne mogućnosti intervenisanja koje nisu na raspolaganju u individualnim razgovorima. Ova mogućnost se često izbegava u centrima za socijalni rad zbog visoko konfliktnih odnosa u porodici. Međutim, data prilika detetu da kaže kako je nešto razumelo i kako se oseća pred roditeljima uz podršku stručnih radnika omogućava i upoznavanje roditelja sa tim uz istovremeno izbegavanje optužbi i kritika upućenih njima. Detetu to omogućava da se lakše izrazi, da prihvati važnost svojih osećanja, a možda bolje razume i motivaciju roditelja. Intervju je, takođe, moćna tehnika za rad, jer svako pitanje može biti i intervencija. Periodično obavljani razgovori sa detetom u dužem vremenskom periodu u uslovima koji su više u skaldu sa potrebama deteta, takođe doprinosi boljem razumevanju deteta, uspostavljanju i održavanju odnosa poverenja između deteta i stručnih radnika pa time i pronalaženju boljih rešenja.
Znanja i veštine iz sistemskog pristupa su veoma korisne u socijalnom radu uopšte, a pogotovu u radu sa poremećenim odnosima u porodici. Ovaj pristup je koristan u proceni porodičnih problema, dinamike i komunikacionih obrazaca unutar porodice. Uči nas da svaka, pa i najmanja, promena u sistemu dovodi do niza drugih promena koje mogu uticati na krajnji ishod. Karakteristike zdrave porodice prezentovane porodici mogu biti pozitivan podsticaj obzirom da su ponuđene bez optužbi i kritika upućenih ka nekom članu porodice. U radu sa korisnicima važan je empatski pristup i verovanje u sposobnost članova porodice da se razvijaju, važno je pružiti im podršku u izgradnji i očuvanju samopoštovanja, razvijati saradnički odnos i odnos poštovanja. Sistemske tehnike koje su korisne u socijalnom radu su aktivno slušanje otvorenog uma, cirkularna pitanja, rušenje starih i sastavljanje novih priča.
U slučajevima visokokonfliktnih razvoda moramo biti svesni da je motivacija učesnika složena, uzajamno isprepletana i da su izbori članova porodice često vođeni intenzivnim emocijama udaljenih od racionalnih uvida i kao takvi teški za usmeravanje i kontrolisanje. Iz tih razloga, ukoliko smo primenili sve neophodne zaštitne mere, moramo biti strpljivi u realizaciji ciljeva i zadovoljni i malim pomacima u radu sa porodicom. Važno je verovati u mogućnost razvoja članova porodice i empatično raditi sa njima, starati se o očuvanju i unapređenju njihovog samopoštovanja. Ovo je naročito važno u sredinama koje imaju skromne resurse po pitanju usluga na koje mogu uputiti porodice (savetovališta).
Terazije 34, 11000 Beograd, Republika Srbija
Reon: 017, PAK: 103209
©2025 Republički zavod za socijalnu zaštitu