Републички завод за социјалну заштиту
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
Дана 03. 04. 2025 године у Центру за социјални рад у Пироту одржан је округли сто на тему „Заштита детета због дуготрајних висококонфликтних односа родитеља по разводу брака. Учествовали су супервизори центара за социјални рад групе Јужна Србија – велики центри. Укупно је било 12 учесника из следећих центара за социјални рад: Пирот, одакле је и организатор скупа, Лесковац, Ниш и Врање. Водитељи округлог стола су били саветници РЗСЗ: Снежана Ронић и Живко Петровић.
Високо конфликтни постразводни односи који дуго трају, често доводе до осећаја заглављености и немоћи стручних радника. Кад год смо „заглављени“ у раду на предмету препоручује се проширивање и продубљивање процене, укључивање сарадника који могу дати нови поглед на проблем или нови угао из кога приступају решавању, иницирање промене у систему, како би покренули механизам промене кроз активирање снага породице и ширег система у циљу креирања решења.
У том смислу може нам помоћи разматрање случаја на групи супервозора, на нивоу службе у центру, конференције случаја, али и укључивање у рад чланова шире породице, па и других за породицу важних особа. Бројна питања колега усмеравају пажњу стручњака на области које нису довољно испитане, на могуће значајне ресурсе, на методе и технике које могу дати бољи увид или приступ. Role-play као вежба која може бити реализована у оквиру службе ЦСР-а може дати бољи увид у осећања, мотивицају, потребе и снаге сваког члана породице.
Један од важних закључака овог скупа је да разговор са целом породицом пружа бројне могућности интервенисања које нису на располагању у индивидуалним разговорима. Ова могућност се често избегава у центрима за социјални рад због високо конфликтних односа у породици. Међутим, дата прилика детету да каже како је нешто разумело и како се осећа пред родитељима уз подршку стручних радника омогућава и упознавање родитеља са тим уз истовремено избегавање оптужби и критика упућених њима. Детету то омогућава да се лакше изрази, да прихвати важност својих осећања, а можда боље разуме и мотивацију родитеља. Интервју је, такође, моћна техника за рад, јер свако питање може бити и интервенција. Периодично обављани разговори са дететом у дужем временском периоду у условима који су више у скалду са потребама детета, такође доприноси бољем разумевању детета, успостављању и одржавању односа поверења између детета и стручних радника па тиме и проналажењу бољих решења.
Знања и вештине из системског приступа су веома кориснe у социјалном раду уопште, а поготову у раду са поремећеним односима у породици. Овај приступ је користан у процени породичних проблема, динамике и комуникационих образаца унутар породице. Учи нас да свака, па и најмања, промена у систему доводи до низа других промена које могу утицати на крајњи исход. Карактеристике здраве породице презентоване породици могу бити позитиван подстицај обзиром да су понуђене без оптужби и критика упућених ка неком члану породице. У раду са корисницима важан је емпатски приступ и веровање у способност чланова породице да се развијају, важно је пружити им подршку у изградњи и очувању самопоштовања, развијати сараднички однос и однос поштовања. Системске технике које су корисне у социјалном раду су активно слушање отвореног ума, циркуларна питања, рушење старих и састављање нових прича.
У случајевима висококонфликтних развода морамо бити свесни да је мотивација учесника сложена, узајамно испреплетана и да су избори чланова породице често вођени интензивним емоцијама удаљених од рационалних увида и као такви тешки за усмеравање и контролисање. Из тих разлога, уколико смо применили све неопходне заштитне мере, морамо бити стрпљиви у реализацији циљева и задовољни и малим помацима у раду са породицом. Важно је веровати у могућност развоја чланова породице и емпатично радити са њима, старати се о очувању и унапређењу њиховог самопоштовања. Ово је нарочито важно у срединама које имају скромне ресурсе по питању услуга на које могу упутити породице (саветовалишта).
Теразије 34, 11000 Београд, Република Србија
Реон: 017, ПАК: 103209
©2025 Републички завод за социјалну заштиту