Супервизијска подршка за ЦСР из Источне Србије 2 - јун 2023.

  уторак, 13. јун 2023.

У Центру за социјални рад у Малом Црнићу је 09. 06. 2023. године одржан  супервизијски састанак са супервизорима из малих центара за социјални рад  Источне Србије - Мало Црниће, Велико Градиште, Деспотовац, Мајданпек, Кучево, Бољевац, Ражањ, Жабари,  Мерошина и Сврљиг.

Тема супервизијског састанка је била: Партиципација корисника и подељена одговорност –тешкоће и изазови у раду са породицом и осталим системима у заједници

Супервизијско питање које је обрађено на састанку супервизора било је: 1. Како спровести адекватну подршку родитељима  у препознавању проблема, кориговању понашања    у случају непартиципирања корисника?   2. Како спровести објективну процену и планирати адекватну увремењену  интервенцију која је у најбољем интересу мал. деце у околностима несарадње? 3. Која је граница одговорности сваког од актера у конкретном случају (родитеља, ЦСР-а, осталих институција ) у раду са породицом?

Закључак

Од стручних радника у центрима за социјални рад се очекује да пружају подршку деци и породици када постоји сумња на занемаривање. И све очи јавности су упрте у ЦСР   и преиспитивање њиховог рада и одговорности, док други моћнији системи остану „недодирљиви“. Интерсекторска сарадња је пре изузетак, него што је правило, посебно у мањим и неразвијеним срединама. Не постоје системски уређени механизми који би требало да обавезују све инстуције система на поступање и одговорност.

Оно што је важан закључак са састанка је да је одговорност за заштиту деце на целом друштву, не само на центрима за социјални рад.  Са друге стране, Центри за социјални рад су одговорни за услуге из свог домена: морају имати добре стручне процене и планирање, а подршка породици мора бити  планирана и временски ограничена.

У сарадњи са другим системима, центри за социјални рад могу користити, у већој мери, писану комуникацију, односно достављати своје процене ризика и позивати на процену и примену мера из надлежности других институција (школа, здравствених установа, полиције, тужилаштва). Центри могу користити  и групе за координацију при оснoвном јавном тужилаштву за сачињавање конструктивних планова а када је неиоходно инсистрирати да предлог ЦСР уђе у записник

Центри за социјални рад су често иницијатори заједничких активности за добробит заједнице, као што су позивања на округле столове, конференције, обуке и сл. сарадника из образовног, здравственог, правосудног и других система, па и у овом случају ће центар предложити обуке за сараднике из заједнице, након што оствари контакти и сарадњу са тужитељком Горјаном Мирчић Чалуковић, која држи обуке о примени Закона о спречавању насиља у породици не само за своје колегинице и колеге, већ и за професионалце из других институција (полиције, суда, центара за социјални рад, здравствених и образовних установа, националне службе за запошљавање…), као и медије, студенте, организације цивилног друштва.

Супервизијски извештаји

Прикажи све извештаје >>

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови