Супервизијска подршка за ЦСР из Западне Србије - мај 2022.

  уторак, 24. мај 2022.

У Републичком заводу за социјалну заштиту је 17. маја 2022. године одржан супервизијски састанак са супервизорима из центара за социјални рад Зубин Поток Грачаница, Косовска Митровица, Нови Пазар, Пријепоље, Нова Варош и Србица.

Супервизијско питање које је обрађено на овој сесији било је везано за отуђење деце од једног родитеља током процеса развода родитеља

Група  супервизора  је понудила следеће предлоге за поступање ЦСР:

  • Формирати стручни тим и додатно га ојачати, када се ради са корисницима који демонстрирају моћ према стручним радницима (нпр. додати у тим и руководиоца, директора),
  • Подржавати стручне раднике да истрају у својим ставовима и мишљењима, те у доношењу и реализацији одлука, уместо да се повлаче у страху од сукоба са моћном странком.
  • Иницирати код директора организовање службе обезбеђења у ЦСР са циљем обезбеђивања сигурности и безбедности за запослене у ЦСР.
  • У раду са насилницима користити као ресурсе: сараднике из окружења, Групу за координацију, НВО и др.
  • Организовати конференцију случаја, са идејом да се окупе важне особе за чланове породице, како би се на објективни начин послале и чуле поруке о неравнотежи моћи код родитеља, о отпорима за промене, о снагама сиблинг релација, развојним последицама за децу уколико не развијају однос са мајком и др.
  • Оснаживати мајку деце да вреднује своје доприносе у одгајању деце, те да са два старија сина прави стратегију за ре-успостављањем односа са отуђеним сином.
  • Организовати саветодавни рад са оцем и сином, кроз јасан план, рокове, активности и евалуацију
  • У стручном раду поставити јасно где су границе и овлашћења органа старатељства и прихватити да, и поред тога што је урађено пуно, ефекти некада нису видљиви или ће доћи много касније.

Закључак

Група супервизора закључује да је поступајући центар за социјални рад добро препознао потребе чланова породице и дуго и пуно радио са породицом из приказа, примењујући  мере и услуге из својих надлежности. Коришћене су интервенције које су креативне, благовремене и одмерене у складу са потребама чланова породице (од психоедукативног и саветодавног рада, повезивања актера и институција укључених у заштиту деце, до „едукација“ пуномоћника корисника током судских поступака.

Ова супервизијска група се поново суочила са специфичним тешкоћама које у раду имају  центри за социјални рад са подручја Косова и Метохије у спровођењу јавних овлашћења органа старатељства и тешкоћама у сарадњи са институцијама система (паралелне институције:„српски и косовски судови“, „српска и косовска полиција“, „српски и косовски центар за социјални рад“, који не сарађују стварно, не усаглашавају мишљења и тако отварају могућности за бројне манипулације.

 

Супервизијски извештаји

Прикажи све извештаје >>

База акредитованих програма обуке

Најаве реализација акредитованих програма обуке

Породични сарадник

Тагови