Supervizijska podrška za CSR iz Južne Srbije - septembar 2022.

  četvrtak, 29. septembar 2022.

U sali Vizitorskog centra „Teodora“ u Lebanu je 28.09.2022. godine održan supervizijski sastanak sa supervizorima iz centara za socijalni rad Žitorađa, Bojnik, Kuršumlija, Dimitrovgrad, Vladičin Han, Lebane, Blace, Bela Palanka, Bosilegrad,  Medveđa i Doljevac.

Supervizijsko pitanje koje je obrađeno na sastanku ove grupe supervizora bilo je vezano za  zaštitu prava deteta da ima odnose sa oba roditelja, te na koji način obezbediti svrhu i najbolji efekat viđanja deteta sa roditeljem sa kojim ne živi u kontrolisanim uslovima.

Zaključak: Kao posledica konfliktnih prekida partnerske zajednice života veoma izraženo je prenošenje konflikta sa partnerskih na roditeljske funkcije. Praksa govori da je sve više slučajeva gde je jedini način da dete ima kontakte sa roditeljem sa kojim ne živi model viđanja u kontrolisanim uslovima. Ova situacija nameće posebne izazove za organ starateljstva, od organizacije prostora u kojem će se kontakt odvijati, preko angažovanja stručnjaka koji će kontakt pratiti, usmeravati ga i po potrebi intervenisati tokom kontakta. Takođe, sve je češća situacija da je jedan od roditelja otuđujući, te onemogućava ili ometa kontakte deteta sa drugim roditeljem. Na supervizijskom sastanku su prorađena ponašanja deteta i roditelja kroz tri stepena otuđenja radi prepoznavanja ove pojave. Posebno je diskutovano o potrebi planskog i vremenski ograničenog pristupa stručnih radnika kada je u pitanju model viđanja deteta i roditelja u kontrolisanim uslovima. Značajno je planiranje stručnih resursa za rad sa porodicom u kojoj se primenjuje ovakav model kontakata. Naime, u situaciji kada su efekti traume već vidljivi na detetu, uputno je da ove kontakte vodi psiholog, ili, ako je potrebna podrška roditelju u uspostavljanju kontakta ili uspostavljanju adekvatnog vođstva i granica, da ovaj deo aktivnosti preuzme pedagog.

Vremensko ograničenje kontakata u kontrolisanim uslovima je neophodno, i u smislu dužine trajanja jednog sussreta, a posebno u ukupnom trajanju ovakvog modela viđanja. Predugo trajanje može da dovede do regrediranja u postignutom kvalitetu odnosa, ali i do institucionalnog nasilja prema detetu i celoj porodici.  Iz tog razloga potrebna je intenzivna saradnja suda i organa starateljstva i prilikom određivanja ovakvog modela, a posebno u određivanju dužine njegovog trajanja.